Zátopek je už v slovenských kinách

Zverejnené

9. septembra 2021

Autor

Andrea Gažová

Do našich kín bol slávnostne uvedený jeden z najdrahších filmov českej a slovenskej kinematografie.

Jeden z najočakávanejších filmov tohto roka je v slovenských kinách od 9. septembra.

Očakávaná snímka Davida Ondříčka, ktorá rozpráva príbeh fenomenálneho bežca Emila Zátopka, vznikala dlhých 14 rokov a dosahuje najvyššie svetové parametre. Po projekcii na medzinárodnej premiére v Karlových Varoch si snímka vyslúžila búrlivý potlesk, nadšené recenzie novinárov aj prvé ocenenie. Išlo o cenu Modrá kocka, ktorú získal Václava Neužila za výnimočný umelecký výkon pri stvárnení titulnej úlohy.

Neuveriteľný príbeh

Film Zátopek zachytáva neuveriteľný príbeh jedného z najväčších atlétov všetkých čias, príbeh muža, ktorý ako doteraz jediný na svete dokázal vyhrať olympijské zlato až v troch vytrvalostných disciplínach, pričom v každej z nich zároveň vytvoril nový olympijský rekord. Snímka však nerozpráva len o športových úspechoch, ale aj o životných prehrách či o osudovej láske manželov Zátopkovcov, ktorých si zahrali Václav Neužil a Martha Issová. Okrem českých a slovenských hercov vo filme účinkuje aj Austrálčan James Frecheville, ktorý v ňom stvárnil austrálskeho olympionika Rona Clarka. Ten bol veľkým obdivovateľom Emila Zátopka. Sympatický herec, ktorý si zahral napríklad v 6. sérii celosvetovo úspešného seriálu Peaky Blinders, poctil svojou návštevou aj slovenských divákov práve počas slávnostnej premiéry v Bratislave.

Film Zátopek zachytáva neuveriteľný príbeh jedného z najväčších atlétov všetkých čias, príbeh muža, ktorý ako doteraz jediný na svete dokázal vyhrať olympijské zlato až v troch vytrvalostných disciplínach, pričom v každej z nich zároveň vytvoril nový olympijský rekord. 

Príbeh chlapca z Moravy, ktorý inšpiruje dodnes

Dej filmu sa začína v pohnutom roku 1968, keď sa austrálsky rekordér Ron Clarke po premárnenej šanci na olympijskú medailu rozhodne vydať do Prahy za fenomenálnym bežcom Emilom Zátopkom, ktorého bezhranične obdivuje. Príbehová línia rozhovoru medzi Ronom Clarkom a Emilom Zátopkom nás retrospektívne vracia ku kľúčovým momentom Zátopkovho športového i súkromného života. Zátopek je fascinujúcim príbehom o prerode neduživého chlapca z Moravy na jedného z najvýznamnejších športovcov histórie. Je však tiež príbehom osudového stretnutia a celoživotnej lásky dvoch ľudí, ktorú nedokázali zlomiť ani športové či životné prehry.

Dej filmu sa začína v pohnutom roku 1968, keď sa austrálsky rekordér Ron Clarke po premárnenej šanci na olympijskú medailu rozhodne vydať do Prahy za fenomenálnym bežcom Emilom Zátopkom, ktorého bezhranične obdivuje.

Hoci sa dej filmu odohráva v období od konca 40. rokov do konca 60. rokov minulého storočia, režisér David Ondříček verí, že dokáže osloviť aj mladú generáciu.

Dúfam, že si Zátopka nájdu aj mladí diváci. Ten film nie je náučný, nemusíte sa báť zaťaženosti príbehu. Ja verím, že sa mladí nechajú očariť Zátopkovou až ,forrestovskogumpovskou‘ osobnosťou a že ich jeho životný príbeh nadchne rovnako ako nás, ktorí sme film natáčali.

Výzva pre štáb aj pre hercov

Film vznikal dlhých 14 rokov a stal sa jedným z najdrahších projektov v dejinách českej a slovenskej kinematografie. Nechýbajú v ňom davové scény, autentické kostýmy ani náročné špeciálne efekty. Na účely natáčania dokonca nanovo postavili repliky olympijských štadiónov v Londýne a Helsinkách, ktoré už dnes neexistujú. A výsledok je naozaj epický.

Emila Zátopka v snímke stvárnil herec Václav Neužil, ktorý sa na túto rolu pripravoval päť rokov, absolvoval náročný bežecký tréning, schudol osem kíl a vďaka šikovným rukám maskérok sa zmenil na nepoznanie. Neužil si pre úlohu Zátopka musel nechať ostrihať plešinu. 

Emila Zátopka v snímke stvárnil herec Václav Neužil, ktorý sa na túto rolu pripravoval päť rokov, absolvoval náročný bežecký tréning, schudol osem kíl a vďaka šikovným rukám maskérok sa zmenil na nepoznanie. Neužil si pre úlohu Zátopka musel nechať ostrihať plešinu. Uši mal zase počas natáčania odzadu podopreté špeciálnymi úchytmi, aby mu mierne odstávali. 

S bežeckou prípravou hercovi pomáhal český reprezentačný tréner Jan Pernica.

Pripravil ma tak, že som bol schopný natáčať bežecké úseky filmu opakovane celý deň. Je to vlastne taký intervalový tréning, ktorý, mimochodom, ako vôbec prvý bežec začal aplikovať práve Emil Zátopek. Behal veľmi rýchlo, často úplne naplno dvestometrové alebo štyristometrové úseky a tie striedal s jemným poklusom. Toto opakoval napríklad až 40-krát a to celé aj dva- či trikrát denne. Neskutočne si tak posunul hranicu bolesti v svaloch. Ja som bol nakoniec schopný bežať 200 až 400 m v jeho tempe, dať si pauzu a bežať znova.

Priblížil tréningové metódy Václav Neužil. Okrem behu si tiež musel osvojiť typické Zátopkove pohyby a dobový štýl reči vrátane moravského dialektu, ktorý bol pre slávneho atléta typický. Pri tom mu údajne pomohli videá na youtube, na ktorých Emil Zátopek rozpráva alebo spieva, ako aj nahrávka rozhovoru so Zátopkom z Českého rozhlasu, ktorú si dva roky púšťal v aute.

Pred natáčaním si musela prejsť náročným tréningovým procesom aj Martha Issová, aby slávnu oštepárku Danu Zátopkovú stvárnila čo najrealistickejšie. S prípravou jej pomáhal oštepársky kouč Rudolf Černý, ako aj olympijská víťazka Barbora Špotáková.

Príbeh nielen o športe, ale aj o láske

Vo filme hrá dôležitú úlohu vzťah Emila Zátopka s jeho manželkou Danou, ktorá bola tiež vrcholovou športovkyňou a súťažila v hode oštepom. Ich cesty sa skrížili práve počas reprezentácie na olympiáde v Londýne v roku 1948. Ich manželstvo bolo založené na silných citoch, na druhej strane sa však nieslo aj v znamení stretu dvoch silných individualít, ktoré si svoje sny a túžby presadzovali niekedy na úkor toho druhého. Dana Zátopková mala spočiatku o pripravovanom filme pochybnosti, ale po ukážke prvých záberov svoj názor zmenila a vznik snímky podporila. „Keď som jej pustila zábery Vaška Neužila, ktorý ako Emil beží preteky na olympiáde v Helsinkách, bola skutočne dojatá. Od tej chvíle nás veľmi podporovala a fandila nám. Dúfam a verím, že by z toho filmu mala radosť,“ dodáva Martha Issová. Dana Zátopková sa premiéry filmu Zátopek nedožila, zomrela v roku 2020.

Vo filme hrá dôležitú úlohu vzťah Emila Zátopka s jeho manželkou Danou, ktorá bola tiež vrcholovou športovkyňou a súťažila v hode oštepom. Ich cesty sa skrížili práve počas reprezentácie na olympiáde v Londýne v roku 1948. Ich manželstvo bolo založené na silných citoch, na druhej strane sa však nieslo aj v znamení stretu dvoch silných individualít, ktoré si svoje sny a túžby presadzovali niekedy na úkor toho druhého. Danu Zátopkovú vo filme stvárňuje herečka Martha Issová.

Jeden z najočakávanejších filmov si slovenskí diváci môžu pozrieť v kinách od 9. septembra.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=dnMMAne5mk0