Zakliata jaskyňa je príbeh plný zázrakov

Zverejnené

25. mája 2022

Autor

Andrea Gažová

Veľkovýpravná slovensko-česká filmová rozprávka Zakliata jaskyňa sa po náročnom období nakrúcania dočká uvedenia do kín. Autorské dielo režisérky a scenáristky Mariany Čengel Solčanskej je inšpirované klasickými slovenskými rozprávkami.  Po dvoch politických thrilleroch prichádza Mariana Čengel Solčanská s rozprávkou Za rozprávkou Zakliata jaskyňa stojí Mariana Čengel Solčanská, jedna z najúspešnejších slovenských režisérok a scenáristiek súčasnosti. Jej autorské dielo vzniklo […]

Veľkovýpravná slovensko-česká filmová rozprávka Zakliata jaskyňa sa po náročnom období nakrúcania dočká uvedenia do kín. Autorské dielo režisérky a scenáristky Mariany Čengel Solčanskej je inšpirované klasickými slovenskými rozprávkami. 

Po dvoch politických thrilleroch prichádza Mariana Čengel Solčanská s rozprávkou

Za rozprávkou Zakliata jaskyňa stojí Mariana Čengel Solčanská, jedna z najúspešnejších slovenských režisérok a scenáristiek súčasnosti. Jej autorské dielo vzniklo po dvoch politických thrilleroch Únos a Sviňa, a nakrúcanie rozprávky bolo pre ňu aj pre štáb náročnou, ale veľmi príjemnou prácou.

Svoju prvú filmovú príležitosť v rozprávke dostala Martina Zábranská (na fotografii vľavo, s režisérkou Marianou Čengel Solčanskou.

V rozprávke máte možnosť definovať svoj názor výtvarne. Žáner je posvätný, nie je možné ho ohýbať, deti sú na to veľmi citlivé. Čo môžete urobiť naozaj do dôsledkov, to je ten výtvarný rámec – spôsob a kompozícia obrazov, spôsob svietenia, to, ako radíte za sebou zábery a čo všetko obsahujú… Je to krásna práca,“ hovorí režisérka.

Výtvarné spracovanie a výpravnosť príbehu robia zo Zakliatej jaskyne filmovú udalosť

Práve výtvarné spracovanie a výpravnosť príbehu robia zo Zakliatej jaskyne filmovú udalosť najbližších mesiacov. Podľa producentov nejde ani tak o klasickú rozprávku, ale obsahuje aj prvky fantasy. Ukazuje množstvo prekvapivých zvratov, je obrazovo atraktívna a v každom momente vťahuje diváka do deja. Výpravnosť deja podčiarkujú nádherné prírodné scenérie, premyslené historické kostýmy a aj hudba z pera Ľubice Čekovskej, ktorú nahral Symfonický orchester Slovenského rozhlasu. 

Podľa producentov nejde ani tak o klasickú rozprávku, ale obsahuje aj prvky fantasy.

Inšpiráciu čerpala režisérka z klasických slovenských rozprávok ako Soľ nad zlato alebo Mahuliena, zlatá panna. Súčasťou príbehu je prirodzene téma dobra a zla a nechýbajú ani zázraky. „Dobro, krása a láska by mali víťaziť nad zlom a nenávisťou. Rozprávky sú o nádeji, že sa všetko dobre skončí. A, samozrejme, zázraky. Je to môj prvý film, v ktorom sa dejú zázraky a nadprirodzené javy a aj to je nám veľmi vlastné,“ vysvetľuje Solčanská. 

Produkciu viackrát prerušila pandémia

Nakrúcanie trvalo celkovo 39 dní počas štyroch ročných období vo viacerých lokalitách na Slovensku, v Českej republike aj v Maďarsku.

Zakliata jaskyňa vznikla za náročných podmienok počas uplynulého roka, keď produkciu viackrát prerušila pandémia. Nakrúcanie trvalo celkovo 39 dní počas štyroch ročných období vo viacerých lokalitách na Slovensku, v Českej republike aj v Maďarsku. Herci museli zvládnuť množstvo náročných kúskov – od cvalu na koňoch, cez zábery historického šermu, pád do priepasti alebo zlaňovanie, a výzvou bola aj práca so zvieracími hercami. 

Príležitosť dostali začínajúci aj skúsení herci

Vždy, ak ide o autorské dielo, je pre mňa spolupráca konkrétnejšia, presnejšia, hlbšia. Čiže príbehovo vytvárate nielen to, čo je na papieri.“ Povedal na margo originálneho príbehu Marko Igonda.

Príbeh o Zakliatej jaskyni stvárnili začínajúci aj skúsení herci. Svoju prvú filmovú príležitosť v ňom dostala Martina Zábranská, ďalšiu mladú herečku Petru Dubayovú si režisérka so sebou „priniesla“ z thrilleru Sviňa, spolu s obľúbeným Markom Igondom.  

Táňa Pauhofová v úlohe zlej kráľovnej

Slovenskému obsadeniu triumfuje Táňa Pauhofová, ktorá si v rozprávke zahrala zápornú postavu zlej kráľovnej: „Zbožňujem rozprávky a veľmi ma zaujala možnosť zahrať si zloducha. Berta je protipól všetkého dobrého, čo máme radi. Ambiciózna, neempatická, chladná a krutá macocha a kráľovná, ktorú vedie iba túžba po moci a majetku.“ 

Slovenskému obsadeniu triumfuje Táňa Pauhofová.

Vo filme si zahrali aj osobnosti zo zahraničia. Spolu s českými hercami Karlom Dobrým, Ondřejom Krausom a Dominickom Benediktom sa predstavil aj srbský herec Predrag Bjelac známy zo série Harry Potter. 

Rozprávka bude uvedená v troch jazykových verziách – v slovenskej, maďarskej a ukrajinskej – je prvou rozprávkou s ukrajinským dabingom u nás. 

Zakliata jaskyňa vzniká v produkcii  spoločnosti ATTACK FILM. Koproducenom sú Rozhlas a televízia Slovenska, spoločnosť Flamesite, FilmWorx Studios, BA Production- Hungary, Dana Volákova. Vývoj a výrobu finančne podporil Audiovizuálny fond. Distribútorom na Slovensku je Garfield Film.

Trailer k rozprávke Zakliata jaskyňa: https://youtu.be/w4TF7R87sP0

Foto: Barbora Jančárová a Vojtech Resler – © Attack Film/Garfield Film