Svetlonoc získal Zlatého leoparda na prestížnom festivale v Locarne

Zverejnené

13. augusta 2022

Autor

Andrea Gažová

Toto leto sa nieslo u Terezy Nvotovej na vlne úspechu. Už začiatkom júla nadšene oznámila, že jej dlhoočakávaný film Svetlonoc bude mať svetovú premiéru počas 75. ročníka prestížneho medzinárodného filmového festivalu Locarno Film Festival, ktorý sa tento rok konal v termíne od 3. do 13. augusta. Týždeň pred týmto dôležitým festivalom však na svojom facebooku […]

Toto leto sa nieslo u Terezy Nvotovej na vlne úspechu. Už začiatkom júla nadšene oznámila, že jej dlhoočakávaný film Svetlonoc bude mať svetovú premiéru počas 75. ročníka prestížneho medzinárodného filmového festivalu Locarno Film Festival, ktorý sa tento rok konal v termíne od 3. do 13. augusta. Týždeň pred týmto dôležitým festivalom však na svojom facebooku priznala, že je nervózna. “Takto pred dvoma rokmi sme začali nakrúcať Svetlonoc. Mám pocit, že medzitým ubehlo 10 rokov. Bol to náročný proces, magický a zakliaty zároveň. Presne za týždeň film uvidia prví diváci na festivale v Locarne. Som nervózna ale viac než to sa teším, že o už chvíľu začne Svetlonoc žiť vlastným životom. A ja sa budem môcť vnoriť do ďalšieho príbehu…”

Svetlonoc zaujala porotu, medzinárodné publikum, aj odbornú verejnosť

Na filmový festival v Locarne sa za posledných dvadsať rokov dostali slovenské tituly len párkrát. Avšak hneď po premiére Svetlonoci, ktorá sa objavila v sekcií Concorso Cineasti del Presente (kinematografia súčasnosti, zameraná na nastupujúcu generáciu tvorcov a ich prvé a druhé filmy), bolo jasné, že film zaujal porotu, medzinárodné publikum, aj odbornú verejnosť. Hlavná cena Zlatý leopard však Terezu i tak prekvapila. Nečakala, že príbeh z malej dediny v slovenských horách by mohol natoľko zaujať medzinárodné publikum.

Režisérka Tereza Nvotová pri preberaní ceny Zlatý gepard na filmowom festivale v Locarne

Pri preberaní ceny na slávnostnej ceremónií vyhlásila, že chce cenu venovať všetkým ženám, ktoré museli vo svojom živote čeliť násiliu, či už psychickému alebo fyzickému.

Hlavnou témou je rúcanie mýtov a konvencií

Svetonoc sa snaží boriť mýty a konvencie týkajúce sa ženstva, a rieši problémy, ktoré sú v 21. storočí síce zastarané, ale stále prítomné. Upozorňuje aj na rodové a rasové stereotypy a skúma strach z inakosti, z ktorého pramenia mnohé problémy dnešného sveta. Štáb ho nakrúcal vo Veľkej Fatre a v hlavných úloh uvidia diváci Natáliu Germaniovú, Evu Moresovú, Juliánu Brutovskú, Ivu Bittovú a Marka Geišberga. Nvotová je spolu s Barborou Námerovou aj autorkou scenára k filmu.

Tereza Nvotová

Tvorivé prostredie bolo vždy vzduchom, ktorý dýchala. V tejto umeleckej galaxii si vytvorila svoj vlastný priestor, ktorý postupne transformovala najskôr do hereckých postáv, ktoré stvárňovala, a neskôr aj do vlastných filmov. Zvedavá, tvrdohlavá a slobodná. Presne taká je. Ak sa chcete dozvedieť viac o príbehu režisérky (a príležitostnej herečky) Terezy Nvotovej, o jej osudovom nepočúvnutí dobre mienenej rady, o rozdieloch medzi americkou a slovenskou filmovou tvorbou, ale aj o práci na filme Svetlonoc, dávame vám do pozornosti rozhovor s ňou pre podcast ZBLÍZKA.

https://podcasty.sme.sk/c/22868930/reziserka-tereza-nvotova-cely-zivot-sa-usilujem-o-slobodu.html

Zdroj foto: FB Terezy Nvotovej