Štyri letné dni s filmovým festivalom Jeden svet pod Palmou

Zverejnené

15. júna 2022

Autor

Andrea Gažová

Budúci týždeň sa oficiálne začne leto – a Jeden svet má pre svojich divákov ponuku udržateľnej dovolenky, na ktorej sa bez lietania, šetrne a pritom intenzívne, prostredníctvom filmov a zaujímavých hostí, dostanú počas štyroch večerov do rôznych kútov sveta. Počas 4 festivalových večerov môžete spoznať 4 výnimočné ženské osobnosti: Afganku, Slovenku, Ukrajinku a Poľku. Čo […]

Budúci týždeň sa oficiálne začne leto – a Jeden svet má pre svojich divákov ponuku udržateľnej dovolenky, na ktorej sa bez lietania, šetrne a pritom intenzívne, prostredníctvom filmov a zaujímavých hostí, dostanú počas štyroch večerov do rôznych kútov sveta. Počas 4 festivalových večerov môžete spoznať 4 výnimočné ženské osobnosti: Afganku, Slovenku, Ukrajinku a Poľku. Čo majú spoločné a čo rozdielne? Aké sú ich predstavy o demokracii a aká je realita v ich krajinách? Včera, dnes, zajtra?

Anna Grusková a jej Žena novej doby

Dokument Žena novej doby, s podtitulom Byť demokratkou nie je ľahká vec, predstavuje priekopníčku demokracie na Slovensku a hrdinku Slovenského národného povstania Dr. Alžbetu Gwerkovú-Göllnerovú.

Životy a osudy žien, ktoré dokázali robiť odvážne rozhodnutia, už dlhodobo zaujímajú slovenskú filmovú, divadelnú a rozhlasovú autorku a režisérku Annu Gruskovú. V minulosti natočila filmy o hrdinkách druhej svetovej vojny: Gisi Fleischmann a Havivy Reick. Tentoraz prostredníctvom dokumentu Žena novej doby, s podtitulom Byť demokratkou nie je ľahká vec, predstavuje priekopníčku demokracie na Slovensku a hrdinku Slovenského národného povstania Dr. Alžbetu Gwerkovú-Göllnerovú, ktorú nedávno vyznamenala prezidentka Zuzana Čaputová. Príbeh odvážnej ženy vyrozprávala Anna Grusková aj v knihe Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej. Podobá sa Anna Grusková v niečom na Annu Gwerkovú?

Sahraa Karimi – prvá žena riaditeľka štátneho Afgánskeho filmu

Sahraa Karimi

Okrem Anny Gruskovej sa môžu stretnúť návštevníci Jedného sveta pod Palmou tiež so Sahraou Karimi, afganskou filmárkou, ktorá vyštudovala Filmovú a televíznu fakultu VŠMU v Bratislave a ako prvá žena sa stala riaditeľkou štátneho Afganského filmu. Ako sa nakrúca v Afganistane? Pociťuje nejaké obmedzenia aj v slovenskej spoločnosti? Nielen na tieto otázky sa dozviete odpovede v diskusii so Sahrou Karimi. Okrem toho si budú môcť pozrieť aj jej dokumentárny film Hava, Maryam, Ayesha o troch afganských ženách, ktoré čelia veľkej životnej výzve.

Małgorzata Szejnert a ostrov, ktorý navždy zmenil tvár Ameriky

Małgorzata Szejnert

Významnú poľskú reportérku Małgorzatu Szejnert tiež zaujímajú ľudské osudy. Na festivale Jeden svet pod Palmou nás zavedie na maličký ostrov, ktorý navždy zmenil tvár Ameriky. Aké je to odcestovať z komunistickej krajiny do slobodnej zeme a vrátiť sa späť?

Alina Gorlova a traumy z vojny

Záber z filmu Bez viditeľných príznakov

Traumy z vojny sú témou dokumentárneho filmu Bez viditeľných príznakov, po ktorom bude nasledovať diskusia s ukrajinskou filmárkou, režisérkou a scenáristkou filmu Alinou Gorlovou, jeho producentkou a zároveň aktivistkou za ľudské práva Oksanou Ivantsiv a zástupcom z organizácie IPčko.

Jeden svet pod Palmou sa uskutoční už 20. – 23. júna v parku Novej Cvernovky.