Slovenská filmová a televízna akadémia pripravuje udeľovanie národných filmových cien Slnko v sieti za roky 2020 – 2021

Zverejnené

22. novembra 2021

Autor

Andrea Gažová

Prezídium Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) pre pretrvávajúcu pandémiu výnimočne spája udeľovanie národných filmových cien Slnko v sieti za posledné dva roky. Nové kategórie Novinkou sú kategórie Najlepšie vizuálne efekty a Najlepší televízny film/miniséria/seriál. „Je to po prvý raz, keď do Slnka v sieti môžu prihlásiť svoje projekty aj televízni vysielatelia, prípadne poskytovatelia audiovizuálnej […]

Prezídium Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) pre pretrvávajúcu pandémiu výnimočne spája udeľovanie národných filmových cien Slnko v sieti za posledné dva roky.

Nové kategórie

Novinkou sú kategórie Najlepšie vizuálne efekty a Najlepší televízny film/miniséria/seriál. „Je to po prvý raz, keď do Slnka v sieti môžu prihlásiť svoje projekty aj televízni vysielatelia, prípadne poskytovatelia audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie,“ vysvetľuje výkonná riaditeľka SFTA Agáta Jeleneková. Spolu s nimi sa bude o národné filmové ceny bojovať v 19 kategóriách: 

1. Najlepší hraný film 

2. Najlepší dokumentárny film 

3. Najlepší animovaný film 

4. Najlepšia filmová réžia 

5. Najlepší filmový scenár 

6. Najlepší kameramanský výkon 

7. Najlepší filmový strih 

8. Najlepší filmový zvuk 

9. Najlepšia filmová hudba 

10. Najlepší architekt – scénograf 

11. Najlepšie kostýmy 

12. Najlepšie masky

13. Najlepšie vizuálne efekty 

14. Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe 

15. Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe 

16. Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe 

17. Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe 

18. Najlepší televízny film/miniséria/seriál 

19. Výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre

Podmienky prihlasovania

Slovenskí producenti, televízni vysielatelia a poskytovatelia audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie môžu svoje diela prihlásiť od 08. do 30.11.2021, a to prostredníctvom online prihláškového formulára na webovej stránke Slovenskej filmovej a televíznej akadémie. Všetky potrebné informácie sú zverejnené na stránke Slnka v sieti. 

Na Slnko v sieti za roky 2020 – 2021 môžu byť prihlásené snímky, ktoré mali premiéru alebo prvé verejné uvedenie medzi 1. januárom 2020 a 31. decembrom 2021. Slovenská kinopremiéra či prvé verejné uvedenie prihlásených snímok musí byť pritom zrealizované medzi 1. januárom 2020 a 31. decembrom 2021. 

Priamy prenos bude v apríli

Slávnostný ceremoniál slovenských oscarov sa uskutoční počas apríla budúceho roka v Bratislave. Priamy prenos z udeľovania národných filmových cien Slnko v sieti odvysiela RTVS na Jednotke.

Partnerom slovenského filmu je Prvá stavebná sporiteľňa.

Podujatie finančne podporuje Audiovizuálny fond.