SFTA spúšťa hlasovanie o divácku cenu v 13. ročníku národných filmových cien Slnko v sieti

Zverejnené

27. marca 2024

Autor

Slovenská filmová a televízna akadémia

Slnko v sieti je pre slovenských filmových tvorcov a hercov mimoriadne dôležitou udalosťou, kedy im nielen odborníci, ale aj široká divácka verejnosť môže vzdať hold za ich prácu a príspevok do slovenského kultúrneho života. Tohoročné udeľovanie ocenení za rok 2023 sa uskutoční 26. apríla. Od dnes môžu svoj názor na slovenské filmy uplynulého roka vyjadriť aj diváci.

Slovenská filmová a televízna akadémia dnes spúšťa divácke hlasovanie. Ide o kategóriu, ktorá je pre tvorcov veľmi dôležitá. Je vyjadrením toho, ako sa filmy, ktoré vytvorili, páčili tým najdôležitejším – divákom. Vyberať si môžu spomedzi 24 filmových snímok, ktoré mohli vidieť v slovenských kinách v uplynulom roku. Svojím hlasovaním môžu oceniť hrané, dokumentárne a animované filmy.

Mimoriadne dôležitý ročník

Aj tento ročník slávnostného udeľovania ocenení bude moderovať Branislav Bruno Ciberej. Výnimočnou udalosťou je záštita nad aktuálnym ročníkom, ktorú prevzala prezidentka Slovenskej republiky pani Zuzana Čaputová. Počas slávnostného večera si pripomenieme 15. výročie založenia Audiovizuálneho fondu, 75. výročie založenia Vysokej školy múzických umení či 100. výročie narodenia Jozefa Kronera a Ladislava Chudíka.

V znamení filmu

Najväčšia filmová udalosť Slovenska sa bude pochopiteľne niesť v znamení filmu a televízie. Diváci a prítomní hostia si vypočujú viacero filmových pesničiek. Za sprievodu Symfonického orchestra pod taktovkou dirigentky Michaely Rózsa Růžičkovej zaznie pieseň Tajomstvo z filmu Slúžka, skladba Húsky z rozprávky Tri zlaté dukáty a tiež legendárny song Hany Hegerovej Ten zlodej čas.

Okrem vyhodnotenia 18 kategórií a Diváckej ceny, ktorú odovzdá generálny riaditeľ RTVS, bude opäť udelená aj cena za Výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre.

Divácky výber

Aj v 13. ročníku môžu diváci vyberať z diel, ktoré vznikli v slovenskej produkcii alebo koprodukcii a boli v kinách premietané v uplynulom roku. Mnohé z nich mohli vidieť aj na televíznych obrazovkách najväčšieho koproducenta slovenských filmov – RTVS.  Vďaka bohatej slovenskej filmovej tvorbe ide o rôznorodé žánre, od historickej drámy, cez mysterióznu krimi a komédiu, až po životopisnú drámu či film pre detského diváka. Spomedzi všetkých filmov  diváci vyberú ten, ktorý bol ich najobľúbenejší za rok 2023. Svoj hlas môžu udeliť už dnes na www.slnkovsieti.sk/divacka-cena. Divácke hlasovanie bude ukončené 15. apríla 2024, jeho výsledky sa diváci dozvedia na slávnostnom udeľovaní národných filmových cien.

Organizátorom národných filmových ocenení Slnko v sieti je Slovenská filmová a televízna akadémia, spoluorganizátormi sú Rozhlas a televízia Slovenska a Slovenský filmový ústav, partnerom je dafilms.sk a SOZA.

Slávnostné udeľovanie ocenení sa uskutoční 26. apríla o 20.30 hod. a odvysiela ho RTVS v priamom prenose na Jednotke.

Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond.