Rok 2023 patril Invalidovi a Slúžke

Zverejnené

28. februára 2024

Autor

Katarína Krnáčová

Členovia Slovenskej filmovej a televíznej akadémie rozhodli o nomináciách na prestížne ocenenie filmovej tvorby Slnko v sieti. Aj za rok 2023 posudzovali celkovo 18 kategórií a prihlásených bolo 34 filmových a televíznych diel.  V kategórii Najlepší hraný film vyberali spomedzi 11 filmov, v kategórii Najlepší dokumentárny film spomedzi 13 filmov a v kategórii Najlepší animovaný film […]

Členovia Slovenskej filmovej a televíznej akadémie rozhodli o nomináciách na prestížne ocenenie filmovej tvorby Slnko v sieti. Aj za rok 2023 posudzovali celkovo 18 kategórií a prihlásených bolo 34 filmových a televíznych diel. 

V kategórii Najlepší hraný film vyberali spomedzi 11 filmov, v kategórii Najlepší dokumentárny film spomedzi 13 filmov a v kategórii Najlepší animovaný film vyberali ten najlepší zo 6 prihlásených prác.Najväčšími rivalmi sa v aktuálnom ročníku stanú dva odlišné žánre – čierna komédia Invalid v réžii Jonáša Karáska a historická dráma Slúžka v réžii Mariany Čengel Solčanskej, ktoré obidve získali po 13 nominácií. 

V kategórii Najlepší dokumentárny film sú nominované filmy Emília (réžia Martin Šulík), Poznámky z Eremocénu(réžia Viera Čákanyová), Pozor, padá SNG! (réžia Jana Durajová a Lena Kušnieriková) a Všetci ľudia budú bratia(réžia Robert Kirchhoff).

O Slnko v sieti v kategórii Najlepší animovaný film zabojujú Lesná päťka – Ja hodím najďalej! režisérky Ivany Laučíkovej, Tonko, Slávka a kúzelné svetlo režiséra Filipa Pošivača a Umelohmotné nebo režisérskeho dua Tibor Bánóczki a Sarolta Szabó.

Soška bude po druhýkrát odovzdaná aj v kategórii Najlepší televízny film / séria / seriál. Členovia akadémie v tejto kategórii nominovali seriály Dunaj, k vašim službám režisérov Petra Hofericu a Petra Magáta, Matematika zločinu režiséra Petra Bebjaka a film Tri zlaté dukáty režisérky Mariany Čengel Solčanskej.

Slávnostné vyhlásenie národných filmových cien Slnko v sieti za rok 2023 sa uskutoční 26. apríla 2024 o 20:30 hod. v priestoroch Slovenského rozhlasu. RTVS bude už tradične na Jednotke vysielať priamy prenos z odovzdávania ocenení.