O Oscara zabojuje Svetloplachosť  

Zverejnené

3. októbra 2023

Autor

Slovenská filmová a televízna akadémia

Slovenským národným kandidátom pri 96. udeľovaní prestížnej ceny americkej Akadémie filmových umení a vied (AMPAS) bude snímka Ivana Ostrochovského a Pavla Pekarčíka Svetloplachosť (Photophobia). Rozhodla o tom Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA). Členovia a členky SFTA tento rok vyberali spomedzi siedmich prihlásených titulov, ktoré spĺňali stanovené kritériá AMPAS a producenti súhlasili s ich zaradením do hlasovania. Spolu s filmom Svetloplachosť boli […]

Slovenským národným kandidátom pri 96. udeľovaní prestížnej ceny americkej Akadémie filmových umení a vied (AMPAS) bude snímka Ivana Ostrochovského a Pavla Pekarčíka Svetloplachosť (Photophobia). Rozhodla o tom Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA).

Členovia a členky SFTA tento rok vyberali spomedzi siedmich prihlásených titulov, ktoré spĺňali stanovené kritériá AMPAS a producenti súhlasili s ich zaradením do hlasovania. Spolu s filmom Svetloplachosť boli medzi nimi Plastic Symphony Juraja Lehotského, SuperženaKarola Vosátka, Slúžka Mariany Čengel Solčanskej, Mimi Miry Fornay, Turnus Jara Vojteka a Moc Mátyása Priklera.

„Sme veľmi radi, že akademici touto cestou vyjadrili podporu nielen nášmu filmu, ale predovšetkým tým vyjadrili aj svoju empatiu so spravodlivým bojom Ukrajincov za slobodu a za normálny život, o ktorý sa snažia aj postavy Svetloplachosti,” hovoria režiséri Ivan Ostrochovský a Pavol Pekarčík.

Snímka Svetloplachosť mala svetovú premiéru na nedávnom Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach v nezávislej sekcii Giornate degli Autori – Special Events, odkiaľ si jej tvorcovia odniesli cenu Europa Cinemas Label. Slovenské uvedenie filmu sa uskutočnilo počas minulého týždňa na MFF Cinematik v Piešťanoch.

Dej filmu zavedie diváka na charkovskú stanicu metra, kde v jedno chladné februárové ráno prichádzajú dvanásťročný Niki a jeho rodina, aby sa ukryli pred desivou vojnou, ktorá zúri v uliciach ich mesta. Pre Nikiho rodinu sa denné svetlo stáva synonymom smrteľného nebezpečenstva. Chlapec nesmie opustiť priestory stanice, kde žije spolu so stovkami ďalších ľudí, pod neustálou žiarou neónových svetiel. Niki sa bezcieľne túla po opustených vagónoch a nástupištiach, a keď stretne Viku (11), otvorí sa pred ním celkom nový svet. Deti sa postupne zbližujú a spoločne nachádzajú odvahu opäť pocítiť na svojich tvárach lúče slnka. 

96. ročník odovzdávania prestížnych filmových cien Oscar sa bude konať v nedeľu 10. marca 2024. 

(v termíne od 1.12.2022 do 30.10.2023) 

1.12.2022  Plastic Symphony – SK/PL/CZ – r. Juraj Lehotský – hraný 

1.12.2022  Superžena – SK – r. Karol Vosátko – hraný

2.2.2023    Slúžka – SK/CZ – r. Mariana Čengel Solčanská – hraný

23.3.2023  Mimi – SK – r. Mira Fornay – hraný

30.3.2023  Turnus – SK – r. Jaro Vojtek – dokumentárny

20.4.2023  Moc – SK/HU/CZ – r. Mátyás Prikler – hraný

26.10.2023 Svetloplachosť (pôvodne Photophobia) – SK/CZ/UA – r. Palo Pekarčík, Ivan Ostrochovský – hraný

Účasť slovenskej kinematografie na cene AMPAS finančne podporil Audiovizuálny fond.

www.avf.sk