O Oscara zabojuje aj slovenský film Obeť

Zverejnené

14. septembra 2022

Autor

Andrea Gažová

Tohtoročným reprezentantom Slovenska na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied (AMPAS) v kategórii najlepší medzinárodný celovečerný film je film Michala Blaška Obeť. Rozhodla o tom Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA), ktorá každoročne vyberá kandidáta na Oscara za Slovensko. Jej členovia a členky tento rok vyberali spomedzi deviatich prihlásených filmov, ktoré spĺňali stanovené kritériá. […]

Obeť je príbehom Iriny – slobodnej matky z Ukrajiny, ktorá žije so svojím synom Igorom v malom meste v Českej republike.

Tohtoročným reprezentantom Slovenska na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied (AMPAS) v kategórii najlepší medzinárodný celovečerný film je film Michala Blaška Obeť.

Rozhodla o tom Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA), ktorá každoročne vyberá kandidáta na Oscara za Slovensko. Jej členovia a členky tento rok vyberali spomedzi deviatich prihlásených filmov, ktoré spĺňali stanovené kritériá.

O možnosť získať Oscara mali záujem viacerí kandidáti

Slovenská filmová a televízna akadémia rozhodla, že tohtoročným reprezentantom Slovenska na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied (AMPAS) v kategórii najlepší medzinárodný celovečerný film je film Michala Blaška Obeť.

O možnosť získať Oscara sa okrem filmu Obeť uchádzali aj dokumentárny film Ivety Malachovskej Peter Dvorský, dráma Kryštof v réžii Zdeňka Jirásku, animovaný film Tvoja zem Petra Budinského, komédia Stand up Juraja Bohuša, snímka Iva Trajkova Piargy, dráma Svetlonoc Terezy Nvotovej, komédia OUCA – (NE)skutoční príbech Petra Pavlíka a Odpočítavanie – Posledný film Ivana Palúcha režiséra Martina Palúcha. 

Príbeh slobodnej matky z Ukrajiny

Obeť je príbehom Iriny – slobodnej matky z Ukrajiny, ktorá žije so svojím synom Igorom v malom meste v Českej republike. Keď Igora brutálne napadnú, celé mesto sa solidárne postaví na Irininu stranu a jednohlasne odsúdi rómskych páchateľov, ktorí sú údajne za útok zodpovední. Potom čo sa Igor v nemocnici prebudí sa z incidentu stáva príbeh, ktorý naberá pod vplyvom osobností médií, politiky či verejnosti rozmanitú optiku. 

„Leitmotívom filmu je manipulácia, ktorá je v príbehu neustále prítomná naprieč sociálnymi vrstvami. Skutočnosť, že Irina a Igor sú Ukrajinci, a patria teda k jednej z najpočetnejších menšín v Českej republike, ktorá i napriek tomu nie je majoritou úplne prijatá, dodáva hlavným postavám jedinečnú optiku,“ vysvetľuje režisér filmu Michal Blaško.

Debut pre predstaviteľov hlavných postáv

Postavu Iriny si v Obeti zahrala ukrajinská herečka Vita Smačeľuk, jej syna Igora stvárnil mladý herecký talent Gleb Kučuk žijúci v Prahe.

Postavu Iriny si v Obeti zahrala ukrajinská herečka Vita Smačeľuk, jej syna Igora stvárnil mladý herecký talent Gleb Kučuk žijúci v Prahe. Pre oboch hercov je účinkovanie v celovečernom filme debutom. Vo vedľajších úlohách sa predstavili Alena Mihulová, držiteľka Českého leva za najlepšiu herečku v hlavnej role v snímke Domácí péče (2015), či Viktor Zavadil, ktorý bol na cenu Český lev nominovaný za hlavnú postavu vo filme Jan Palach (2018).

Film Obeť mal svetovú premiéru koncom augusta počas 79. ročníka filmového festivalu v Benátkach. Slovenskí diváci ho môžu vidieť v kinách od 15. septembra 2022.

Slávnostné udeľovanie filmových cien Oscar za rok 2022 sa bude konať 12. marca 2023.

VÝBER SLOVENSKÉHO FILMU NA OSCARA 2022 podľa dátumu premiéry

07. 04. 2022 Peter Dvorský, r. Iveta Malachovská 

21. 04. 2022 Kryštof, r. Zdeněk Jiráský 

26. 05. 2022 Tvoja zem, r. Peter Budinský 

23. 06. 2022 Stand up, r. Juraj Bohuš 

15. 09. 2022 Obeť, r. Michal Blaško  

22. 09. 2022 Piargy, r. Ivo Trajkov  

29. 09. 2022 Svetlonoc, r. Tereza Nvotová  

13. 10. 2022 OUCA – (NE)skutoční príbech, r. Peter Pavlík 

20. 10. 2022 Odpočítavanie – Posledný film Ivana Palúcha,r. Martin Palúch 

Účasť slovenskej kinematografie na cene AMPAS finančne podporil Audiovizuálny fond.

Partnerom slovenského filmu je PSS, Prvá stavebná sporiteľňa – partner slovenského filmu.

Foto: Nutprodukcia