Nominácie na cenu Slnko v sieti za roky 2020 a 2021 sú známe

Zverejnené

18. februára 2022

Autor

Andrea Gažová

SFTA predstavila nominácie za roky 2020 a 2021 súčasne a o prestížnu sošku Slnka v sieti sa uchádzalo spolu 29 prihlásených hraných, dokumentárnych a animovaných filmov. Do druhého kola hlasovania posunuli akademici 11 filmov.

12 nominácií pre Služobníkov

Na titul najlepší film ašpiruje snímka Ivana Ostrochovského Služobníci.

Služobníci

Príbeh dvoch študentov bohosloveckej fakulty v komunistickom Československu bojuje aj v kategóriách Najlepší filmový scenár, Najlepší kameramanský výkon, Najlepší filmový strih, Najlepší filmový zvuk, Najlepšia filmová hudba, Najlepšie kostýmy, Najlepšie masky, Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej aj vo vedľajšej úlohe.

Cenzorka a Muž so zajačími ušami získali po 11 nominácií

V kategórii Najlepší hraný film je na cenu nominovaná aj Cenzorka
režiséra Petra Kerekesa.

Cenzorka

Príbeh z odeskej ženskej väznice, v ktorej režisér strávil návštevami a nakrúcaním šesť rokov, získal zároveň nominácie aj v kategóriách Najlepší filmový scenár, Najlepší kameramanský výkon, Najlepší filmový strih, Najlepší filmový zvuk, Najlepšia filmová hudba, Najlepšie kostýmy, Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe a Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe.

Muž so zajačími ušami

O cenu za najlepší hraný film zabojuje aj Muž so zajačími ušami režiséra Martina Šulíka. Tragikomédia o mužovi, ktorému sa život prevráti zo dňa na deň, taktiež súťaží v kategóriách Najlepší filmový scenár, Najlepší filmový strih, Najlepší zvuk, Najlepšie masky, Najlepšia herečka v hlavnej úlohe, Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe, Najlepší herec v hlavnej úlohe a Najlepší herec vo vedľajšej úlohe.

Najlepšia réžia

O cenu v kategórii Najlepšia filmová réžia sa uchádzajú Peter Kerekes (Cenzorka), Ivan Ostrochovský (Služobníci) a Martin Šulík (Muž so zajačími ušami).

Najlepší dokumentárny film

V kategórii Najlepší dokumentárny film nominovali členovia Slovenskej filmovej a televíznej akadémie diela Láska pod kapotou Mira Rema, Raj na zemi Jara Vojteka a film The Sailor Lucie Kašovej.

Najlepší animovaný film

O víťazstvo v kategórii Najlepší animovaný film bojujú Bolo raz jedno more Joanny Kozuch, Cez palubu! Filipa Pošivača a On the Hill Lukáša Ďuricu.

Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe

Za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe sú nominované umelkyne Alexandra Borbély (Muž so zajačími ušami), Marina Klimová (Cenzorka) a Irina Kirjazeva (Cenzorka).

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe

Na ocenenie za najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe Zuzana Krónerová (Muž so zajačími ušami), Liubov Vasylyna (Cenzorka), Tatiana Pauhofová (Muž so zajačími ušami) a Zuzana Mauréry (Muž so zajačími ušami).

Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe

V kategórii Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe sa o cenu uchádzajú herci Noel Czuczor (Správa), Miroslav Krobot (Muž so zajačími ušami) a Samuel Polakovič (Služobníci).

Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe

O cenu v kategórii Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe súperia Vlad Ivanov (Služobníci), Oldřich Kaiser (Muž so zajačími ušami) a Milan Mikulčík (Služobníci).

Slávnostné vyhlásenie cien Slnko v sieti sa uskutoční v historickej budove Slovenského národného divadla v sobotu 9. apríla 2022.