Národné filmové ceny Slnko v sieti poznajú svojich víťazov

Zverejnené

10. apríla 2022

Autor

Andrea Gažová

Slávnostnému večeru v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave dominovali filmy Muž so zajačími ušami a Cenzorka. Obe snímky získali po štyri ocenenia. Dráme Cenzorka, ktorá je hraným debutom oceňovaného režiséra Petra Kerekesa, patrí aj titul najlepší hraný film. Odovzdávanie cien Slnko v sieti sa konalo v sobotu 9. apríla. V priamom prenose ho […]

Slávnostnému večeru v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave dominovali filmy Muž so zajačími ušami a Cenzorka. Obe snímky získali po štyri ocenenia. Dráme Cenzorka, ktorá je hraným debutom oceňovaného režiséra Petra Kerekesa, patrí aj titul najlepší hraný film.

Odovzdávanie cien Slnko v sieti sa konalo v sobotu 9. apríla. V priamom prenose ho odvysielala RTVS na Jednotke. V rámci svojho 11. ročníka si národné filmové ceny pripomuli najlepšie slovenské filmy za posledné dva roky a zároveň oslávili 100 rokov slovenského filmu. O prestížnu cenu sa uchádzalo spolu 29 prihlásených hraných, dokumentárnych a animovaných filmov. Do druhého kola hlasovania posunuli akademici 11 snímok. 

Kultúra je pre ľudí dôležitá

Podujatie otvorila prezidentka Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) Wanda Adamík Hrycová.

Prezidentka SFTA Wanda Adamík Hrycová s moderátokou večera Adecuo Vinczeovou.

„Kultúra je pre ľudí dôležitá. Definuje nás ako spoločnosť, hovorí o našich hodnotách, viere, názoroch, zvykoch, o našich vzťahoch v spoločnosti, ale aj k sebe samému. Vytváranie vnútornej sily je hlavnou úlohou kultúry, je potravou pre našu dušu.”

Filmom roka je Cenzorka

Cenzorka Petra Kerekesa sa stała filmom roku.

Medzi kandidátmi na ocenenie Slnko v sieti v kategórii najlepší hraný film zvíťazila snímka Cenzorka režiséra Petra Kerekesa a producenta Ivana Ostrochovského. Peter Kerekes si odniesol aj ocenenie najlepšia filmová réžia a najlepší filmový scenár. V kategórii najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe najviac zaujala Irina Kirjazeva (Cenzorka).

Výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre pre Emíliu Vášarovú a Jelenu Paštékovú

Národnú filmovú cenu Slnko v sieti za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre si prevzali herečka Emília Vášáryová a filmová a literárna vedkyňa Jelena Paštéková.

Národnú filmovú cenu Slnko v sieti za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre si prevzali herečka Emília Vášáryová a filmová a literárna vedkyňa Jelena Paštéková. Pre členku činohry Slovenského národného divadla a bývalú prezidentku Slovenskej filmovej a televíznej akadémie slávnostný večer v sebe niesol posolstvo. „Narodila som sa cez vojnu, môj otec bol na fronte. A tak musím povedať, že nikdy viac toto nesmieme dopustiť, to barbarstvo musí skončiť. Čo sa týka ocenenia, veľmi si ho vážim, som poctená. O to viac, že toto je moja domovská scéna. V Slovenskom národnom divadle som mala svoju prvú premiéru,” vyznala sa zo svojich bezprostredných pocitov Emília Vášáryová. 

Pre Jelenu Paštékovú to bola okrem veľkej pocty aj nezvyčajná situácia: „Nie som zvyknutá na svetlá reflektorov, no keď som už tu, tak sa na mňa dobre pozrite – ja som tá, ktorá videla všetky slovenské filmy. Som veľmi rada, že môžem byť súčasťou tak trochu strelenej kompánie filmárov, ktorí majú v sebe toľko vnútornej energie, že dokážu slovenský film držať pri živote.”

Najlepší dokument Jara Vojteka a najlepší animovaný film Joanny Kozuch

Najlepším dokumentárnym filmom v 11. ročníku Slnka v sieti sa stala snímka Raj na zemi od Jara Vojteka. 

V kategórii najlepší animovaný film z trojice nominovaných titulov porotu naviac oslovilo Bolo raz jedno more…

“Pohladenie po duši” pre Zuzanu Kronerovú a ďalších ocenených

V kategórii najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe členovia Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) ocenili Zuzanu Kronerovú. „Získanie ocenenia Slnko v sieti pre mňa znamená krásne pohladenie po duši. Som šťastná, že som prispela k oceneniu filmu Muž so zajačími ušami, pretože ten film je neobyčajný, hlboký, vtipný, ale aj veľmi potrebný,” uzavrela herečka. 

Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe podal podľa SFTA Herec Miroslav Krobot v rovnakom filme – Muž so zajačími ušami. Oldřich Kaiser si za svoju úlohu v lyrickej komédii o spisovateľovi, ktorý jedného dňa získa nečakanú schopnosť – mimoriadny sluch v podobe zajačích uší, odniesol cenu najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe.

V ďalších kategóriách získali ocenenie: najlepší kameramanský výkon Juraj Chlpík (Služobníci), najlepší filmový strih Jan Daňhel, Martin Malo, Maroš Šlapeta (Služobníci), najlepší filmový zvuk Olaf Mehl, Juraj Baláž (Správa), najlepšia filmová hudba Jonatán Pastirčák (Čiary). Katarína Hollá si prebrala cenu za najlepšie kostýmy (Služobníci) a Martin Jankovič s Katarínou Horskou cenu za najlepšie masky (Muž so zajačími ušami). 

Divácku cenu získala v on-line hlasovaní komédia Známi Neznámi režisérky Zuzany Mariankovej.

Ocenenia laureátom odovzdali významné osobnosti slovenskej kinematografie a kultúry – Kristína Kanátová, Ján Jackuliak, Jevgenij Libezňuk, Zuzana Porubjaková, Kamila Magálová, Michal Kubovčík, Miro Noga, Sväťo Malachovský, Ady Hajdu, Csongor Kassai, Natália Germáni, Noël Czuczor, Lukáš Latinák, Stanislav Štepka, Marián Miezga, Robert Roth, Dávid Hartl, Juraj Loj, Judit Bárdos či Karol Čálik. 

Víťazi národných filmových cien Slnko v Sieti:

NAJLEPŠÍ HRANÝ FILM

Cenzorka r.: Peter Kerekes prod.: Ivan Ostrochovský

NAJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNY FILM

Raj na zemi r.: Jaro Vojtek prod.: Zora Jaurová, Mátyás Prikler

NAJLEPŠÍ ANIMOVANÝ FILM

Bolo raz jedno more… r.: Joanna Kozuch prod.: Peter Badač

NAJLEPŠIA FILMOVÁ RÉŽIA

Peter Kerekes film: Cenzorka

NAJLEPŠÍ FILMOVÝ SCENÁR

Ivan Ostrochovský, Peter Kerekes film: Cenzorka

NAJLEPŠÍ KAMERAMANSKÝ VÝKON

Juraj Chlpík film: Služobníci

NAJLEPŠÍ FILMOVÝ STRIH

Jan Daňhel, Martin Malo, Maroš Šlapeta film: Služobníci

NAJLEPŠÍ FILMOVÝ ZVUK

Olaf Mehl, Juraj Baláž film: Správa

NAJLEPŠIA FILMOVÁ HUDBA

Jonatán Pastirčák film: Čiary

NAJLEPŠIE KOSTÝMY

Katarína Hollá film: Služobníci

NAJLEPŠIE MASKY

Martin Jankovič, Katarína Horská film: Muž so zajačími ušami

NAJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNEJ ÚLOHE

Irina Kirjazeva (Irina) film: Cenzorka

NAJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON VO VEDĽAJŠEJ ÚLOHE

Zuzana Kronerová (Dana) film: Muž so zajačími ušami

NAJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNEJ ÚLOHE

Miroslav Krobot (Jozef) film: Muž so zajačími ušami

NAJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON VO VEDĽAJŠEJ ÚLOHE

Oldřich Kaiser (Julo) film: Muž so zajačími ušami

DIVÁCKA CENA SLNKO V SIETI:

Známi Neznámi r.: Zuzana Marianková Joanna Kozuch prod.: Wanda Adamík Hrycová

Organizátorom národných filmových ocenení Slnko v sieti je Slovenská filmová a televízna akadémia, spoluorganizátormi Rozhlas a televízia Slovenska, Slovenský filmový ústav a generálnym partnerom PSS Prvá stavebná sporiteľňa – partner slovenského filmu.