Najlepším animovaným filmom BNP Paribas Green Film Festivalu je Bolo raz jedno more

Zverejnené

21. augusta 2022

Autor

Andrea Gažová

Filmový festival BNP Paribas Green Film Festival v poľskom Krakove je oslavou kinematografie a ľudí, ktorým nie je ľahostajný osud našej planéty. Je to prvý a najväčší filmový festival v Poľsku, ktorý sa sústredí na ekologické témy v nádeji na to, že upozorňovaním na ne vytvára priestor pre lepší svet. Tento rok festival ocenil ako […]

Filmový festival BNP Paribas Green Film Festival v poľskom Krakove je oslavou kinematografie a ľudí, ktorým nie je ľahostajný osud našej planéty. Je to prvý a najväčší filmový festival v Poľsku, ktorý sa sústredí na ekologické témy v nádeji na to, že upozorňovaním na ne vytvára priestor pre lepší svet.

Tento rok festival ocenil ako najlepší animovaný film dielo Bolo raz jednej more Joanny Kożuch, poľskej režisérky žijúcej na Slovensku.

Animovaný dokument o umierajúcom Aralskom mori

Bolo raz Aralské more, štvrté najväčšie jazero na svete. Jeho tragédia sa začala s myšlienkou postaviť v jeho blízkosti bavlníkové plantáže. V očakávaní “bieleho zlata” sa vybudoval systém zavlažovacích kanálov. Rieky stratili silu, Aralské more začalo vysychať. Rybári stratili prácu, továrne naviazané na rybolov sa zavreli. Aj výskumná stanica na vývoj biologických zbraní, situovaná na jednom z ostrovov, zmizla, pretože ostrovov už niet. Len púšť sa stále rozrastá a suché soľné kryštáliky sa ligotajú na pôvodnom dne mora. Príbeh Aralského mora je o dôsledkoch ľudských rozhodnutí a činov, ktoré ovplyvnili každodenný život jedného uzbeckého mesta a jeho obyvateľov. Ako hovoril reportér Ryszard Kapuściński: „Neexistuje taký nezmysel, ktorý by ľudská myseľ nemohla vymyslieť.“

Kto je Joanna Kożuch?

Narodila sa v Poľsku, no na Slovensku žije už takmer 20 rokov. Podľa vlastných slov sa tu ocitla vďaka náhode a jej rozhodnutie zostať v cudzej krajine ovplyvnil najmä fakt, že u nás stretla lásku.

Joanna Kożuch

Tento rok získala svoje druhé ocenenie Slnko v sieti za najlepší krátky animovaný film Bolo raz jedno more (prvé dostala za svoj debut Fongopolis).

Režisérka, výtvarníčka, animátorka a vysokoškolská pedagogička Joanna Kożuch sa prostredníctvom svojich filmov sa snaží viesť s divákmi dialóg a klásť otázky, na ktoré sama nemá odpovede.

Viac o jej živote a práci sa dozviete z rozhovoru podcastu ZBLÍZKA na uvedenom odkaze:

https://zblizka.podbean.com/e/joanna-kozuch-v-animovanej-tvorbe-je-reziser-ako-boh-vytvara-svoj-svet/

Zdroj foto: FB Joanny Kożuch