Film Správa prináša do kín silný príbeh

Zverejnené

24. septembra 2021

Autor

Andrea Gažová

Film Správa je adaptáciou knihy Alfréda Wetzlera Čo Dante nevidel. Zverejnenie podrobnej 32-stranovej správy o tom, ako tábor smrti fungoval, pomohlo zachrániť životy státisícov ľudí.

Správa rozpráva príbeh dvoch mladých slovenských Židov, ktorým sa podarilo utiecť z koncentračného tábora v Osvienčime. 

Film Správa je adaptáciou knihy Alfréda Wetzlera Čo Dante nevidel. Zverejnenie podrobnej 32-stranovej správy o tom, ako tábor smrti fungoval, pomohlo zachrániť životy státisícov ľudí.

V programoch slovenských kín nájdu od 23. septembra diváci a diváčky očakávaný film Správa režiséra Petra Bebjaka. Snímku na ceste k domácemu publiku sprevádza množstvo pozitívnych ohlasov zo série predpremiérových uvedení, ale aj zo zahraničných premietaní. Recenzie o filme hovoria ako o výnimočne spracovanom diele so strhujúcim a mimoriadne aktuálnym odkazom.

Príbeh o úteku z koncentračného tábora

Správa rozpráva príbeh dvoch mladých slovenských Židov, ktorým sa podarilo utiecť z koncentračného tábora v Osvienčime. Alfréd Wetzler a Rudlof Vrba sa 7. apríla 1944 ukryli v jame pod kopou drevených brvien. Pri sebe mali zápisky o počtoch ľudí v transportoch, poznámky o fungovaní tábora a označenia nádob s cyklonom B, ktorý sa používal v plynových komorách na vraždenie tisícov ľudí denne. Keď sa im po troch dňoch podarilo z tábora utiecť a cez hory prejsť až na Slovensko, čakala ich tá ťažšia časť. Presvedčiť o týchto hrôzach zvyšok sveta.

Alfréd Wetzler a Rudlof Vrba sa 7. apríla 1944 ukryli v jame pod kopou drevených brvien. Pri sebe mali zápisky o počtoch ľudí v transportoch, poznámky o fungovaní tábora a označenia nádob s cyklonom B, ktorý sa používal v plynových komorách na vraždenie tisícov ľudí denne. 

Domáce aj medzinárodné obsadenie

Vo filme sa ako Alfréd Wetzler predstavuje herec Noël Czuczor, vychádzajúca herecká hviezda Peter Ondrejička stvárňuje Rudolfa Vrbu. Okrem nich sa na plátne objavia slovenskí herci Michal Režný, Anton Šulík, Tomáš Mischura, Martin Nahálka či Rebeka Poláková. Obsadenie dopĺňajú zahraničné herecké mená – John Hannah, Florian Panzner, Wojciech Mecwaldowski, Jacek Beler, Kamil Nożyński, Jan Nedbal či Ondřej Malý.  

Vo filme sa ako Alfréd Wetzler predstavuje herec Noël Czuczor. Pozornosť divákov upútal už vo filme Čistič. Nasledovalo účinkovanie v seriáloch ako Búrlivé víno alebo Za sklom.

Peter Bebjak ako záruka kvality

Správa je šiestym celovečerným kinofilmom režiséra Petra Bebjaka, známeho vďaka úspešným snímkam Marhuľový ostrov, Čiara či Trhlina, ale aj vďaka oceňovaným seriálom Mesto tieňov, Odsúdené, Za sklom a Herec. Jeho najnovší film, ktorý vznikol v produkcii spoločnosti DNA Production a koprodukcii Evolution Films, Ostlicht Film Production, RTVS a Českej televízie, do kín prináša distribučná spoločnosť Continental film.

Správa je šiestym celovečerným kinofilmom režiséra Petra Bebjaka.

Zdroj foto: DNA Production

Trailer: https://youtu.be/v9JBI9UIzi0