Do kín mieri slovenský film Stand up

Zverejnené

16. júna 2022

Autor

Andrea Gažová

  Ako to vyzerá v zákulisí stand-upových vystúpení? Je komik zábavný aj po odchode z pódia? A platí známe porekadlo, že humor lieči? Aj na tieto a podobné otázky bude hľadať odpovede nový slovenský film režiséra Juraja Bohuša s príznačným názvom Stand up.  Ondrej Kovaľ a Zuzana Norisová – partneri v súkromí aj pred kamerami Hlavným hrdinom príbehu je Mišo […]

 

Ako to vyzerá v zákulisí stand-upových vystúpení? Je komik zábavný aj po odchode z pódia? A platí známe porekadlo, že humor lieči? Aj na tieto a podobné otázky bude hľadať odpovede nový slovenský film režiséra Juraja Bohuša s príznačným názvom Stand up. 

Ondrej Kovaľ

Ondrej Kovaľ a Zuzana Norisová – partneri v súkromí aj pred kamerami

Hlavným hrdinom príbehu je Mišo (Ondrej Kovaľ), ktorý sa rozhodne opustiť stabilné zamestnanie, aby si mohol splniť sen a stal sa prvým profesionálnym stand-up komikom na Slovensku. Jeho priateľka (Zuzana Norisová) má o spoločnom živote iné predstavy, podporuje ho však a snaží sa mu pomáhať, ako sa len dá. Pôvodné Mišove plány naruší návšteva netere Julie (Caitlin Witty), ktorá nečakane pricestuje z USA. Spoločne sú nútení vybrať sa na turné po slovenských mestách, počas ktorého postupne zisťujú, že im cesta prináša výzvy, na ktoré neboli pripravení. 

Partneri v živote aj pred kamerami – Ondrej Kovaľ a Zuzana Norisová (na foto vpravo)

Vo vedľajších úlohách sa divákom a diváčkam predstavia Elena Podzámska, Anna Jakab Rakovská, Szidi Tobias, Ady Hajdu či Peter Oszlík. Úctyhodný je však aj výpočet stand-up komikov, ktorí sa na plátne objavia a snahy hlavného hrdinu patrične okomentujú. Publikum sa môže tešiť na Michaela Szatmaryho, Jána Gorduliča, Tomáša Hudáka, Mateja Adámyho, Jakuba Gulíka a na ich kolegyňu Simonu Salátovú. 

Tvorcovia sa inšpirovali životom Michaela Szatmaryho

 „Trvalo dosť rokov, kým padla prvá klapka a režisér mi bol za zadkom mesiace. Na cestách, na turné, v backstage. Film skutočne odráža svet komikov. Aj keď trošička prifabulovaný a priromantizovaný,“ hovorí Michael Szatmary, ktorého životom sa tvorcovia pri písaní scenára inšpirovali. Jedným dychom však dodáva, že rozhodne nejde o životopisnú snímku. „Námet vychádza z môjho životného príbehu. No je to zmes osudov mnohých mužov okolo štyridsiatky. Zodpovedne môžem povedať, že niektoré udalosti sa na pravde nezakladajú. Divák ich snáď po zhliadnutí filmu rozpozná aj sám, pretože na rozdiel od Miša z filmu, ja som anjel.“ 

Michael Szatmary

Film plný stand-upistov

Szatmaryho kolega Ján Gordulič, podobne ako väčšina ďalších komikov, vo filme stvárňuje samého seba. „Viem o tom, aký som netalentovaný herec, takže som bol príjemne prekvapený, že sám seba som zahral celkom prirodzene. Tak zase o 20 rokov,“ teší sa na ďalšiu hereckú príležitosť jeden z najznámejších slovenských stand-upistov. 

Ján Gordulič

Komičky sú oproti svojim mužským kolegom vo svete stand-up komédie v menšine. Vo filme sa však ušla úloha aj Simone Salátovej, známej z pódií i z televíznej obrazovky, kde vystupovala ako stála hostka v známej diskusnej relácii. „Ja osobne sa na plátne iba mihnem, ale veľmi si vážim, že môžem mať vo filme posledné slovo,“ smeje sa úspešná komička, ktorej patrí záverečný vtip celej snímky. 

Simona Salátová

Komediálny i dramatický road movie Stand up vznikol v produkcii spoločnosti Silverart  a bol nakrútený v ekologických a udržateľných podmienkach, šetrných k prírode a životnému prostrediu. Finančne jeho vznik podporil Audiovizuálny fond v spolupráci s SPP a do slovenských kín ho uvedie distribučná spoločnosť Continental film. 

Trailer k filmu Stand up: 

https://youtu.be/-32nIFjuHRY 

Foto: Juraj Chlpík, Tomáš Halász, Miňo Debnár