Bratstvo, víťazný film z festivalov v Locarne či Ji.hlave, bude v kinách sprevádzať krátky film Strigov od režisérky kinohitu Skutok sa stal

Zverejnené

20. júna 2022

Autor

Andrea Gažová

Do slovenských kín prichádza dvojica dokumentárnych filmov, ktoré reflektujú nadčasové témy a slovenskému publiku predstavia ukážku tých najzaujímavejších autorských prístupov v súčasnom festivalovom dokumente. Kým režisér Bratstva Francesco Montagner zobrazuje silne mužský príbeh trojice bratov nútenej vysporiadať sa s otcovým odchodom do väzenia, krátky predfilm Strigov od Barbory Berezňákovej je trvalým lúčením sa s blízkym človekom, svojou vlastnou babičkou.  Spojenie dvoch filmov s rôznymi autorskými prístupmi „Snažili sme sa, aby spojenie filmov v tomto distribučnom balíku nebolo prvoplánové a […]

Do slovenských kín prichádza dvojica dokumentárnych filmov, ktoré reflektujú nadčasové témy a slovenskému publiku predstavia ukážku tých najzaujímavejších autorských prístupov v súčasnom festivalovom dokumente. Kým režisér Bratstva Francesco Montagner zobrazuje silne mužský príbeh trojice bratov nútenej vysporiadať sa s otcovým odchodom do väzenia, krátky predfilm Strigov od Barbory Berezňákovej je trvalým lúčením sa s blízkym človekom, svojou vlastnou babičkou. 

Strigov

Spojenie dvoch filmov s rôznymi autorskými prístupmi

„Snažili sme sa, aby spojenie filmov v tomto distribučnom balíku nebolo prvoplánové a stálo na subtílnych až asociatívnych spojeniach. Ukazujeme rôzne autorské prístupy, ktoré spája inšpirácia vo vlastnom živote — v prípade Strigova priama, v prípade Bratstva skôr voľná,” doplnil kreatívny riaditeľ Film Expanded Matej Sotník k myšlienke, ktorá bola za kurátorským spojením Bratstva a Strigova.

Osobná cesta Barbory Berezňákovej

Barbora Berezňaková sa po úspechu s dokumentárnym filmom Skutok sa stal (2019) vydáva na osobnú cestu skúmania experimentálnej formy filmového média. Strigov je snovým čiernobielym filmom, ktorý nás prenáša do miest z detstva a prostredia osobnej pamäti, prelínajúc minulosť so súčasnosťou. Krátky film tematizuje rozlúčku so svetmi, ktoré blednú, keď ich naši predkovia opustia navždy. Režisérka sa prostredníctvom filmu vyrovnáva so stratou blízkej osoby a dáva posledné zbohom všetkému, s čím sa jej spájala. „Film zobrazuje smrť ako konečný, nemenný a nevyhnutný bod, ktorý dáva hodnotu a dôležitosť všetkému, čím v živote prechádzame,” popisuje svoju skúsenosť režisérka. „Strigov je napojený na pohanstvo, magické rituály a povery, čo z neho robí veľmi tajomné miesto, vyvolávajúce detskú zvedavosť a predstavivosť,” uzatvára Berezňáková.

Strigov

Rozlúčka so zanikajúcim svetom tradičnej rusínskej komunity

Krátky dokumentárny/poetický film zobrazuje intímnu perspektívu, surreálnu reflexiu smrti a života na zriedkavo zachytenom momente pohrebu zosnulého príbuzného. Film je rozlúčkou so zanikajúcim svetom tradičnej rusínskej komunity v kopcoch východného Slovenska. Film je metaforou, rozlúčkou so svetmi, ktoré blednú smrťou každého z našich predkov. Vizuálne vysoko subjektívny, snový čiernobiely film sprevádzajúci divákov do sveta pamäti a vzájomne sa prelínajúcej minulosti a súčasnosti.

Trailer k filmu Strigov:

https://youtu.be/qzwSKYxysr0