35. Európske filmové ceny: Slovenská filmová a televízna akadémia navrhla Cenzorku

Zverejnené

16. mája 2022

Autor

Andrea Gažová

Do boja o prestížne Európske filmové ceny vybralo prezídium Slovenskej filmovej a televíznej akadémie snímku režiséra Petra Kerekesa a producenta Ivana Ostrochovského. Dráma z ukrajinských väzníc Dej drámy Cenzorka sa odohráva na Ukrajine, v jednej z odeských ženských väzníc, kde Kerekes a Ostrochovský strávili návštevami a nakrúcaním šesť rokov. Väčšina protagonistiek vo filme hrá svoj skutočný príbeh.  […]

Do boja o prestížne Európske filmové ceny vybralo prezídium Slovenskej filmovej a televíznej akadémie snímku režiséra Petra Kerekesa a producenta Ivana Ostrochovského.

Dráma z ukrajinských väzníc

Dej drámy Cenzorka sa odohráva na Ukrajine, v jednej z odeských ženských väzníc, kde Kerekes a Ostrochovský strávili návštevami a nakrúcaním šesť rokov. Väčšina protagonistiek vo filme hrá svoj skutočný príbeh. 

Snímka už počas svojej realizácie v roku 2017 získala ocenenie Works in Progress na Medzinárodnom filmovom festivale Karlovy Vary, o rok neskôr zvíťazila ako Najlepší projekt na MFF Odesa.

Svetová premiéra v Benátkach

Svetovú premiéru mala vlani v septembri na filmovom festivale v Benátkach, kde si jej tvorcovia prebrali Cenu za najlepší scenár v sekcii Horizonty. Toto ocenenie z Benátok získal slovenský film po prvý raz v histórii modernej slovenskej kinematografie.

Úspešná bola aj na medzinárodnom filmovom festivale v americkom Chicagu, odkiaľ si odniesla ocenenie Silver Hugo (Strieborný Hugo) v kategórii najlepšia réžia, či na tohtoročnom filmovom festivale v nemeckom Cottbuse, kde získala hlavnú cenu pre najlepší film.

Národný kandidát na Oscara aj film roka na odovzdávaní cien Slnko v sieti

Cenzorka sa taktiež stala slovenským národným kandidátom na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied (Oscar) v kategórii najlepší zahraničný celovečerný film.

Veľké uznanie sa jej dostalo od našich akademikov počas tohtoročného udeľovania národných filmových cien Slnko v sieti. Zvíťazila v kategóriách najlepší hraný film, najlepšia filmová réžia, najlepší filmový scenár a ženský herecký výkon v hlavnej úlohe.

Európske filmové ceny

Európske filmové ceny udeľuje každoročne od roku 1988 Európska filmová akadémia za vynikajúce výsledky v oblasti európskeho filmu. Ceny sa udeľujú v 26 kategóriách, z ktorých najdôležitejšia je Najlepší film. Zameriavajú sa na európsku kinematografiu a európskych producentov, režisérov a hercov.

Nominácie budú zverejnené 8. novembra 2022. 

Slávnostné odovzdávanie Európskych filmových cien sa uskutoční v sobotu 10. decembra 2022 v Reykjavíku.

Partnerom slovenského filmu je PSS Prvá stavebná sporiteľňa.

Foto: Punkchart Films